Makaron'un Tarihi / İtalyan Asıllı Fransız !
Makaron'un Tarihi / İtalyan Asıllı Fransız !


ANA SAYFA / BLOG / Makaron'un Tarihi / İtalyan Asıllı Fransız !...

217 okunma. Tarih: 08/12/2018

Makaron'un Tarihi / İtalyan Asıllı Fransız !

Peki makaronun hikayesi nasıl başlamış?

Günümüz makaronlarının hikayesi aslında çok eskilere dayanıyor. Makaron adını İtalyanca “ince hamur” anlamına gelen  “maccherone” ya da “macaroni” sözcüklerinden alıyor. Aynı zamanda özel gün ve toplantılarda servis edilen çeşitli baharatlar ve rendelenmiş peynirle tatlandırılan iştah açıcı ufak hamur parçaları için de aynı sözcükler kullanılırmış. Günümüzde çeşit çeşit tatları ve renkleri bulunan makaron; şeker, badem, gülsuyu, misk ve yumurta akı karışımının kısık ateşte pişirilmesiyle yapılan küçük çöreklerden ibaretmiş o zamanlarda.  Badem ve gülsuyunu, 9’uncu yüzyılda Tunus’tan gelip Sicilya’da bir Müslüman emirliği kuran Arap birliklerinin Avrupa’ya getirdikleri acı badem tarifinden aldıkları da söylentilerden biridir.

İtalya’nın köklü ailelerinden biri olan Medici’lerin kızı Catherine de Medici’nin 1533 yılında  II. Henry ile evlenerek Fransa’ya gelirken saraya kendi İtalyan aşçısını da getirmesiyle başlıyor her şey. Makaron, Fransız halkı tarafından oldukça seviliyor.

Makaron, Fransa’daki ününü sabırla ve lezzetiyle elde ediyor. 14’üncü Louis ve Marie-Therese’in 1660 yılında Saint-Jean-de-Luz’deki düğünlerinde misafirlerini Şef Adam’ın makaronlarıyla ağırlaması makarona hatrı sayılır bir şöhret kazandırıyor. Ardından Fransız Devrimi sırasında Nancy’de sığınacak bir yer arayan iki Carmelite rahibesinin geçinmek için makaron yapıp satmaları ve “Makaron Kardeşler” olarak tanınmaları geliyor. Böyle olaylar birbirini takip ettikçe makaron da artık Fransız halkının vazgeçilmezlerinden oluyor. Ancak o dönemde yapılan makaronlar özel bir tat içermeyip yalnızca yumurta beyazı, badem ve şekerden yapılıyormuş. Tüm bu olaylardan sonra makaronun başına gelen en büyük olay gerçekleşiyor ve büyük bir değişime uğrayıp bugün bildiğimiz makaron halini alıyor. Peki bu değişim neydi?

1862’de kurulan ve Fransa’nın en önemli pastanelerinden biri olan Laduree’nin mutfağında gerçekleşiyor bu değişim.  Louis Ernest Ladurée’nin kuzeni Pierre Desfontaines’in iki makaron arasına enfes bir ganaj (tereyağ) kreması koymasıyla Fransa bambaşka bir makaronla tanışıyor. Ladurée’nin gösterişli makaronları o kadar başarılı olmuş ki bugün Dünya’nın en meşhur makaron üreticisi konumundalar.

İşte Böyle :)

  • Bahçeşehir Butik Pasta Cupcake Özel Kurabiyeler Doğum Günü Pastaları Tasarım Pastalar Royal İcing Ürünlerimiz Ve Hizmetlerimiz Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin Bize Ulaşın